— Hide menu

ASLI ÖZDEMİR & DAMLA ÖZDEMİR:
Dimension X 
/ 15.04.2011-17.06.2011


Kolaj çalışmalarıyla dikkat çeken genç sanatçılar Aslı Özdemir ve Damla Özdemir, 15 Nisan’dan itibaren SODA’da başlayan “X Boyutu” adlı sergileri için, iki boyutlu kolajlarını üç ve dört boyutlu çalışmalara dönüştürdü. Sergide, var olan farklı formları ve malzemeleri birleştirerek, yeni anlamlar oluşturan, algılarımızı şaşırtan, nesnelerin görüntüsünün yarattığı algı farklılıklarını irdeleyen ve bunun üzerinden nesne insan ilişkisi ve varoluşu sorgulayan yapıtlar sunuyorlar.

Aslı Özdemir: “(…)Sonunda aradığım boyutu nasıl elde edeceğimi buldum. Bize doğru uzayan, kendilerinin içinden sıçrayan, kabaran, meydan okurcasına varlıklarını burnumuza uzatan nesneler. Kendi içlerindeki en büyük dönüşümlerinde bile kendilerinden başka bir şey olamayan nesneler. Hareket eden, bir yere giden, bize nereye gittiğini açıkça söylemekten çekinmeyen, ama en son noktalarında bile esas hallerinden başka dönecek yerleri olmayan nesneler. İşte x boyutu, o nesnelerin geldiği yerdir. Siz ise ona baktığınız yerden sadece onun sizi gördüğü kadar olabileceksiniz.(…)”

Damla Özdemir: “(…)Siberuzayın sınırsızlığı sayesinde topladığım kaynakların hepsini birbirine karıştırıp, dağıtıp, bütünlüyorum. Kullandığım malzemeler genelde her şey. Birleştirmek ve asıl anlamını yok etmek, yeni anlamlar ya da anlamsızlıklar kazandırmak, içini boşaltmak ya da doldurmak; bir nevi serbest çağrışım… Şu sıralar geçiş dönemimdeyim. Dijital işlerimi, daha dokunulabilir, hissedilebilir ve ulaşılabilir olması için, dışsal dünyaya taşıyorum. Yüzeyi hissedilebilir, bakıldığında genişliği, uzunluğu görülebilir malzemelerle onları gerçekleştirmeye çalışıyorum. Siber uzayla, dışsal gerçeklik arasında hareket halindeyim. Bulunduğum yere “x boyutu” da diyebiliriz.(…)”

Sanatçıların, ahşap, pleksiglas ve fotoğraf gibi farklı malzeme ve teknikleri bir arada kullanarak kolaj sanatına yeni bir yaklaşım getirdikleri “x boyutlu” çalışmaları ilk kez izleyicilerle buluşuyor. Sergi, 17 Haziran 2011’e kadar SODA’da görülebilir.

Röportaj ve bilgi taleplerinizi press@sodaistanbul.com‘a iletebilirsiniz.
Yüksek çözünürlüklü görselleri indirmek için lütfen buraya tıklayınız.

Artists Aslı Özdemir and Damla Özdemir transform their two dimensional collages into three dimensional artwork for their shared exhibition “Dimension X” at SODA. Implementing combinations of various forms and materials, these artworks generate new meanings, baffle our perception and explore the different perspectives that an object can create, all of which ultimately question the relationship between the object, person and its existence.

Aslı Özdemir: “(…)I finally found the dimensions I needed; those that extend towards us and are impossible to miss, which jump out right from the core and challenge the very nature of its own existence. These images which encounter a transformation from within are not afraid to move, go or state their very nature even if they have no where else to go in whatever shape or form. They are in constant movement which in fact makes them very still. (…)”

Damla Özdemir: “(…)By means of infinite cyberspace, I use material which I have collected and mix, mess and integrate forms. To combine and actually eliminate its true meaning, to find new meanings or create no meaning at all, to make it meaningful or meaningless; these thoughts are all a form of free connation… I might be at a transitional stage because I want to bring these creations into a more reachable and touchable atmosphere where they can be interactive within its contained world. To be able to feel the surface and see the depth is my main purpose. I am in constant flux between cyberspace and external reality. This in between place is what I call “dimension x”.”

Combining different techniques the artists use a wide range of materials from wood, pleksiglass to photographs to place their collages under a different spotlight. Their work will be exhibited until June 17 at SODA in Dimension X.

Comments are closed.

-->