— Hide menu

Rafa Macarron/ Horizontal
19.11.2015 – 30.01.2016

Genç İspanyol sanatçı Rafa Macarron’un İstanbul’da ki ilk solo sergisi ”Horizontal”
19 Kasım 2015 – 30 Ocak 2016 arasında SODA’da
Sanatçı resimlerinde, zamansız mekanlarda uçuşan uzun, ince bacaklı, tuhaf görünümlü karakterler yaratıyor. İncecik fırça dokunuşları, rengarek arka planlar ile hem evrensel hem de taklit edilemeyeni canlandırmaya çalışıyor. Macarron, bazen iki, bazen üç boyutlu olan eserlerinde, mimari öğelerden faydalanıyor. Canlı ve bir o kadar ahenkli renkleri kullanarak resmettiği hikayelerini mimari bir perspektif ve doku oluşturmak için aliminyumun üzerine yerleştiriliyor.
Sanatçı kendi geliştirdiği bu özgün tekniğiyle, tuallerine hacim ekleyip başka bir dünyanın başka varlıklarına hayat veriyor. Uzaysal boşlukta izole olmuş bu karikatürize karakterler bazen bir pencereden bazen bir uzay kapsülünün içinden etraflarını saran boşluğu gözlemlemeye çalışıyor. Macarron, eserlerinde iç dünyasını dışa vururken yarattığı bu düşsel ve bir o kadar dramatik senaryolarla izleyicisiyle karşılıklı bir etkileşim arayışı içine giriyor.
Genç yaşına rağmen önemli bir kariyere sahip olan sanatçı, Dubuffet, Fraile and Quiros, gibi sanatçıların artistik geleneklerini sürdürdüğü çalışmalarıyla, günümüz çağdaş sanatında nadir görülen işlere imza atıyor. ARCO Madrid, Context Art Miami ve Scope Basel gibi dünyanın önde gelen sanat fuarlarında eserleri temsil edilen Rafa Macarron, uluslararası areneda büyük başarılara imza atmış genç İspanyol sanatçılarından biri olarak kabul ediliyor.

SODA is pleased to announce ‘’Horizontal’’, the first solo show of young Spanish artist Rafa Maccaron to be held in Istanbul, Turkey, between November 19, 2015 – January 30, 2016.
Rafael Macarrón creates unique characters that reclaim the attention of each piece and that incarnate both the universal and the unrepeatable.
We can observe the design of the bodies of the main characters: humans and animals with too long and thin legs to resist their heads weight. The figures are always portrayed on a neutral background: blue, pink, water green; and in every scene the line that cuts the vertical plane of the background with the horizontal one is the only line that we recognize as a feature of our world.
The distorted drawing creates a number of figures whose nature is determined by their deformity and disproportion. The thin stroke and the barely perceptible collage of these toons are placed upon walls that sometimes resemble folding screens. The clouds reflected in the background present the spaces as scenarios of a personal play. Fake stars are located in the monochrome background, disguised as acid dots of light.
On his paintings, Macarrón creates dream-like scenarios and a world of uncommon characters that, despite their drama and deformity, bear tenderness and kindness. With a defined style and language, his drawing is fluid, fresh and harmonic. Influenced by comic, 50’s and 60’s painting, Dubuffet, Fraile, Matta or Quirós, Macarrón is becoming a referent of today’s painting. Macarron is considered as one of the young Spanish artist with more international projection, having taken part in some of the most important artfairs such as ARCO, Context Art Miami and Scope Basel.

Comments are closed.

-->