— Hide menu

Frank Plant/Some Facts, Some Fiction
07.05.2015 – 27.06.2015

Çalışmalarını Barselona’da devam ettiren Amerikalı sanatçı Frank Plant’in İstanbul’daki III. solo sergisi ”SOME FACTS, SOME FICTION” 07 Mayıs-27 Haziran 2015 tarihleri arasında yine SODA’da.
Çağdaş sanat dünyasında ”Neyin sanat nesnesi olup olmadığı, sanat eserinin konusunun sanatçı tarafından nasıl belirlendiği” gibi sorular havada uçuşurken Plant’in son sergisinde sivri dilli ve esprili üslubuna hayalgücünü de eklediği eserlerle cevap bulmaya çalışıyoruz. Sanatçı daha önceki sergilerinde görmeye alışık olmadığımız sürprizli işleriyle tartışmaları alevlendiriyor. ‘Bir müzeyi ya da galeriyi gezen kişi nasıl bir beklenti içindedir? bir sanat eserinde neyi görmeyi arzu eder, ya da ne hissettirmesini ister?’ Plant’in ”SOME FACTS, SOME FICTION” sergisinde yer alacak eserlerle izleyiciye yönelttiği sorulardan sadece birkaçı…
Serginin ana metnini oluşturan bu sorular ve cevaplar, sanatçının imzası niteliğini taşıyan yalın ve çizgisel formlara sahip çelik heykellerine bakarken bizi de bu serüvene dahil ediyor. Eserlerinde gündelik hayat, siyasi ve toplumsal olayların etkilerini kişisel, ironik yaklaşımlarla yorumlayan sanatçı; mitolojik kavramları konu ettiği bu son sergisinde işin içine biraz da peri tozu katıyor.

Frank Plant returns to SODA Istanbul for his third solo show ”SOME FACTS, SOME FICTION” between May 7th- June 27th 2015. With his recent works he brings his usual mix of imaginative and acerbic views on the individual and the collective states of ourselves and society. Plant’s use of humor and social appraisal through his drawings in steel brings a truly unique voice to the panorama of artists who choose to work in the realm of social critique and commentary.
FRANK PLANT is a Barcelona based American sculptor. He studied sculpture at the University of the Arts in Philadelphia, Pennsylvania. After finishing his B.A. in fine arts in 1993 he moved to Amsterdam and during this period he began to develop his drawings in steel. These are simple and direct studies of the forms and compositions of everyday objects.Plant has been involved in several exhibitions in China, Germany, Holland, Spain, Portugal. His work is in private and public collections throughout Europe and North America.

Comments are closed.

-->