— Hide menu

Malgosia Stepnik / Sensuous
22.11.2012 – 12.01.2013


SODA, Polonyalı sanatçı Malgosia Stepnik’in İstanbul’daki ilk solo sergisi ”Sensuous” a 22 Kasım 2012 – 12 Ocak 2013 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Polonya’da doğup büyüyen sanatçı, 1999 yılından bu yana çalışmalarını Londra’da devam ettiriyor. Aldığı psikoloji eğitimini resim yeteneğiyle birleştiren Stepnik’in tuvallerinde bu güçlü etkiyi görmek mümkün.
Sanatçının eserlerinde kendi imzası haline gelen dairesel formlar, cesur ve duyguları coşturan canlı renkler insan ruhunun derin ve karmaşık sistemini çağrıştırıyor. Bu duygusal yaklaşım kişisel olduğu kadar bir o kadar da baştan çıkarıcı.

Resimlerini tuval üzerinde yaşanan bir enerji patlamasına benzeten Stepnik, bu etkiyi ses, ışık ve diğer öğelerle artırmaya çalışıyor. Bu nedenle, ışıklı pano çalışmaları izleyiciler ve özellikle koleksiyonerler tarafından çok beğeniliyor.

Genç jenerasyon Polonyalı sanatçılar arasında en çok dikkat çeken isimlerden biri olan Stepnik, 2007 yıldan bu yana Londra’da bir çok sergiye katıldı, eserleri önemli özel koleksiyonlarda yer almaktadır.

MALGOSIA STEPNIK
Polonya’nın güneybatısında küçük bir kasabada doğup büyüyen sanatçı, Wroclaw Üniversitesi’nde sosyoloji ve psikoloji eğitimi aldı. 1999 yılında Londra’ya taşınıp London College of Art’da güzel sanatlar eğitimini tamamladı. 2007 yılından itibaren Londra ve İtalya’da bir çok sergiye katılan Stepnik çalışmalarına Londra’da devam etmektedir.

SODA Gallery is pleased to announce the first solo exhibition of young, London-based Polish artist, Malgosia Stepnik, in Istanbul.

Born and grew up in south-west Poland, Malgosia Stepnik, is one of a young generation of Polish artists that are fast attracting the interest of collectors, curators and the international art-world.

“I come from a tiny village in the south-west,” she explains. “It was surrounded by a beautiful forest with dears, hares and hedgehogs, where I used to escape to read and draw, and it was here that I discovered art. My grandfather was the first to notice a little A4 drawing, and he said, ‘Oh, you are good, you could go to art school’, and I remember having this amazing euphoric feeling about that. I bought some oil paints, went with the feeling, and it seemed to work.”

However, in Poland the idea of studying art still seemed a dream — Stepnik studied sociology and psychology at the University of Wroclaw — until she moved to London in 1999 — where she received a first class degree in Fine Arts at City and Guilds London College of Art.

“The art dream always stayed with me but it was only when I came to London I could realise it. I drew anything and everything — still lives, people, buildings, leaves, birds in the forest, and always with colour, I’ve always loved colour.” The combination of her psychology studies with her painting skills is evident in the canvases she creates, which have titles such as ‘Intensity’ and ‘Catharsis’. There’s an alien, almost primordial quality to it; her signature style being circular forms and bold psychedelic colours that evoke the inner workings of the human psyche. It’s a visceral approach, and it makes the work intensely personal, as well as highly seductive.

Read More

Comments are closed.

-->