— Hide menu

Louise Hindsgavl / Cuts and Bruises
17 Ocak 2013 – 9 Mart 2013

SODA, 17 Ocak – 9 Mart 2013 tarihleri arasında Danimarkalı seramik sanatçısı Louise Hindsgavl’ın “Cuts and Bruises” adlı porselen sergisine ev sahipliği yapıyor.

1973 yılında Danimarka’da doğan sanatçı 1999 yılında Designskolen Kolding Cam ve Seramik Bölümü’nden mezun oldu.

Hindsgavl eserlerinde klasik porselen betimlemelerin aksine geleneği bozup malzemenin narin ve saf görünümüne karşı bir zıtlık yaratmayı amaçlıyor. Anlaşılması zor, insan-hayvan karışımı çarpıcı figürleriyle başkalaşım-dönüşüm temalarını betimlemeyi tercih eden sanatçının eserlerinde izleyici, şiddet ve müstehcenlikle birlikte kara bir mizahla da karşılaşıyor. Tavşan ve ördek maskeleri takmış insan vücutlarından yarattığı gizemli karakterler adeta David Lynch’in filmlerini anımsatıyor.

Sanatçı yarattığı bu çarpıcı karakterlerle, porselenin günümüz toplumlarında ilerlemiş bir medeniyetin ve zarifliğin hatta saflığın sembolü olarak görüldüğünü belirtirken, etrafımızda gerçekleşen ve hiç de medeni olmayan durum ve davranışların toplumumuzda yarattığı etkiyi yere düşen bir porselen objenin parçalanmasına benzetiyor.

Genç Danimarkalı sanatçılar arasında en dikkat çeken isimlerden biri olan Hindsgavl’ın porselen eserleri Danimarka ve başka ülkelerdeki birçok müzede sergilendi. Stockholm Ulusal Müzesi, Londra’da Victoria and Albert Müzesi, Danimarka Dekoratif Sanatlar Müzesi, Trapholt Modern Sanatlar Müzesi,Röhska Müzesi, Cenevre’de Uygulamalı Sanatlar ve Müz Ariana ve Carlsberg Sanat Vakfı bunlardan bazıları.

1998 yılından bu yana bir çok ödül ve burs kazanan sanatçı 2004 yılında Danimarka Craft and Design Bienali’nde ‘Biennial Award’ ödülüne de layık görüldü.

SODA is pleased to announce “Cuts and Bruises” the porcelain exhibition of the Danish artist Louise Hindsgavl between January 17- March 9, 2013.

Louise Hindsgavl was born in Denmark in 1973. She graduated from the Ceramics and Glass Department of Designskolen Kolding in 1999.

Her work aims to reinterpret the porcelain figurine and explore the inherent possibilities of this genre. The artist’s choice of this material is based on a desire to underscore the contrast between the pure and refined material and the untamed menageries and their rejection of civilisation.
She prefers rude and untamed figures and metamorphoses subject in her works. Featuring a cast of characters with robust human bodies wearing duck and bunny masks, the mysterious figures have an air of creepiness reminiscent of David Lynch’s films.

Hindsgavl says “I think of porcelain as a highly civilized and refined material. However, I believe it is illuminating to use these very characteristics to describe the uncivilized situations that in the end can shatter society like so many fine but delicate works dropped, only to shatter on stone.”

“Her works are represented at several museums including the National Museum in Stockholm, Victoria and Albert Museum in London, Danish Museum of Decorative Art, Trapholt Museum of Modern Art, Röhska Museum, Carlsberg Art Fondation, Applied Art and Muse Ariana in Geneva. In 2004 she won the Danish ‘Biennial Award’ at the Craft and Design Biennial.

Comments are closed.

-->