— Hide menu

Frank Plant / Learning To Dance
18.04.2013 – 15.06.2013

Barselona’da yaşayan Amerikalı sanatçı Frank Plant’in İstanbul’daki ikinci solo sergisi “Learning To Dance” 18 Nisan – 15 Haziran 2013 tarihleri arasında SODA’ da sanatseverlerle buluşuyor.

Plant, son çalışmalarındaki üretim sürecini bir dans olarak ele alıyor. Serginin adı olan “Learning to Dance” sanatçının yaratıcı fikirlerinin birbirleriyle olan ilişkisi ve süregelen gelişimiyle ilgili mecazi bir gönderme taşıyor. Bazen vals, bazen jig, sonunda her eser belirli bir çalışma ve hareketin aynı dansta olduğu gibi kucaklaşmanın sonucu olarak karşımıza çıkıyor.

Sanatçı basit grafiksel insan duruşlarını konu ettiği eserlerinde bazen üç boyutlu objeleri de dahil ederek, daha önceki çalışmalarında olduğu gibi bu sergide de yalın ve çizgisel formlarını devam ettiriyor.Sanatçının imzası haline gelen çelikten heykeller bazen espri, bazen provokasyon, kimi zaman nostaljik, kimi zaman da toplumsal karşıtlıklara değiniyor.

‘Learning To Dance” is the second solo show by the artist Frank Plant will be held in SODA Istanbul between April 18th – June 15 th, 2013.

The title of the show ”Learning To Dance” is a metaphorical reference to the relationship that the artist has with his ideas and their ongoing interconnection and development.
It refers to the creative process as a dance, the merging of the creator’s understanding of his surroundings, the focus and examination of certain aspects of culture, aesthetics and society and the resulting development of ideas.

Some waltz, some jig, but each work is the result of an embrace, of study, and movement. Plant maintains the simple, linear, and formal language of registration seen in his previous works. Basic graphic representations of human forms, text and objects, with the occasional three-dimensional object included, that give life to the artist’s social and aesthetic values. All of which are realized in the artist’s trademark drawings in steel style. Humor and provocation, nostalgia and incitement to social upheaval are just some of the values touched upon in Learning to Dance.

Comments are closed.

-->