— Hide menu

HANNA HEDMAN / Escape / 16.09.2010-30.10.2010

Açılış: 16 Eylül, 2010 Perşembe / 18:30 – 21:00 (Basın Toplantısı: 17:00)

SODA, sezonu İsveçli çağdaş mücevher sanatçısı Hanna Hedman‘ın İstanbul’daki ilk kişisel sergisiyle açıyor.

2003 yılından bu yana katıldığı sayısız sergilerin yanısıra, beş ayrı “International Sculpture Objects & Functional Art Fair (SOFA)” fuarında yer alan ödüllü sanatçı, en son geçtiğimiz Mayıs ayında Londra Saatchi Gallery’de düzenlenen Collect 2010 fuarında dikkatleri üzerine çekti.

Eylül ayında SODA’da başlayan “Escape/Kaçış” sergisinde sanatçının 2008-2010 yılları arasında yaptığı farklı koleksiyonlardan çalışmaların yanında İstanbul’daki bu sergi için hazırladığı yeni çalışmaları da yer alıyor.

Hanna Hedman her biri tek ve özgün, el yapımı olan büyük boyutlu eserleri, gümüş, bakır ve çelikten ince plakaları işleyerek meydana getiriyor. Katman katman plakalar, tekrar tekrar anlatılan ve anlatıcıya göre detayları değişen hikayelere benziyor. Güzel ve çirkinin, gerçek ve hayalin bütünleştiği, insanoğlunun zaaflarını ve geçmiş devirlerin hikayelerini anlatan, ayrıntı dolu heykel niteliğinde mücevherler yapıyor.

Stokholm’daki Platina ve New York’taki Ornamentum Gallery gibi çağdaş mücevher sanatın en önemli mekanlarında kişisel sergileri gerçekleşen Hedman, farklı temalardan ilham alarak oluşturduğu, bu baştan çıkarıcı seçkisini 16 Eylül’den itibaren SODA’da görebilirsiniz.

Röportaj ve bilgi taleplerinizi press@sodaistanbul.com‘a iletebilirsiniz.

Yüksek çözünürlüklü görselleri indirmek için buraya tıklayınız.

www.hannahedman.com

Hanna Hedman

“Kaçış”, Eylül-Ekim 2010

“Varoluş korkutucu ve yaşadığımız zalim dünyaya tutunmak, etrafımızda olup bitenlerle başa çıkabilmek için hepimizin geliştirdiği stratejiler var. Fantazi dünyamızı bir çıkış kapısı ya da hayatta kalma stratejisi olarak kullanabiliriz ve bir insanın kişiliği, gerçekliği barındırdığı ölçüde fantaziler de barındırabilir.

Kavramsal olarak, bazen güzel ancak aynı zamanda da melankolik ve karanlık ayrıntılarla dolu dünyamla sizi cezbetmek ve bilinçaltı çağrışımlarınızı uyandırmayı amaçlıyorum.

İşlerimde fantazi, gerçeklik, sanat ve işlevselliği birarada bulmanız mümkün. İnsanoğlunun zayıflıklarından, karanlığından, ölümden, doğadan ve hikaye anlatıcılığından ilham alıyorum. Güzel ve hoşa gitmeyeni, ciddi ve sevimli olmayanı ilginç buluyorum; acıklı ve tiksindirinci olan aynı zamanda güzel bir şey de olabilir.

Sanatım eski yüzyılların mücevherlerinden ilham alıyor ama her parçanın gelişimi öncesinde pek belirli olmayan, organik bir süreç sonunda ortaya çıkıyor. Parçalar, birbirinden bağımsız olarak tek tek meydana getiriliyor ve daha sonra zamanla oluşan hikayeler neticesinde birbirleriyle birleştiriliyor. Eserler bir vücudun uzuvları ancak aynı zamanda bir kaçış yolu olarak varolmakta.”

Hanna Hedman

Hanna Hedman: Escape
September 16 – October 30 2010

Opening: September 16, 2010 Thursday / 6:30PM – 9PM (Press Conference: 5PM)

SODA opens the new season with Swedish contemporary jewellery artist Hanna Hedman with her first solo exhibition in Istanbul.

Since 2003 the award winning artist attended several exhibitions, the International Sculpture Objects & Functional Art Fair (SOFA) for five times and recently in May, Collect 2010.

“Escape” includes a selection from her collections between 2008-2010, as well as new pieces the artist prepared specifically for this exhibition.

Hanna Hedman creates unique, handmade jewellery by using thin layered silver, copper and steel sheets. Her compositions made up of several layers are like stories repeated over and over, with each layer changing according to the narrator. In Hedman’s sculptural, intricate jewellery the beautiful and ugly, reality and dreams unite, human vulnerability and the stories of past eras are told.

After solo exhibitions in significant galleries such as Platina in Stockholm and Ornamentum in New York, Hedman presents her work inspired from various themes, atSODA starting from the 16th of September. Don’t miss this exquisite collection.

For more information and interviews please contact press@sodaistanbul.com
For high-resolution images click here
.

www.hannahedman.com

Hanna Hedman

“Escape”, September – October 2010

Existence is frightening and we all have our own strategies of handling and processing the cruelties of the world around us. Our fantasy worlds can function as outlets or survival strategies and a person’s personality can consist of as much fantasy as realism.

Conceptually, I want to awake subconscious associations as well as lure you into my suggestive world that is full of detail; sometimes beautiful but also melancholic and malevolent.

In my work you will find fantasy, reality, art and function. Inspiration arrive from human weakness , darkness, death, nature and storytelling. I find it interesting to contrast beauty with the unpleasant, serious and not so nice; the sad and disgusting can also be something beautiful.

My art reference jewellery of past centuries, but the development of each piece progress organically with limited predefined planning. Fragments are created individually and then combined in a similar fashion as stories develop over time. The pieces are extension of one’s body, but also a sense of escape.

Hanna Hedman

Comments are closed.

-->