— Hide menu

frank Plant

FRANK PLANT

Çalışmalarını Barselona’da devam ettiren A.B.D.’li sanatçı Frank Plant, Philadelphia Güzel Sanatlar Üniversitesi, heykel bölümünde eğitimini tamamladı. 1993’te mezun olduktan sonra Amsterdam’a taşındı ve bu dönemde çelikten heykeller yapmaya başladı. Günlük nesnelerin formları ve kompozisyonları üzerine çalışmalar gerçekleştirdi. Çelik çubukların seçilen şekil ve görüntülere karşılık gelecek şekilde bükülmesi Plant’in çalışmalarının en belirgin özelliğini oluşturur. Bu malzemeyi kimlik temalarından, sosyal ve politik adaletsizliklere kadar bir dizi fikir ve konuyu tartışmak için kullanır. Sosyal çevresine ve güncel dinamiklere yaptığı keskin gözlemlerini çoğu zaman ironi ve mizahla karıştırarak kompozisyonlarını oluşturur. Sanatçı ilerleyen kariyerinde daha büyük ve daha karmaşık fikirler ve kompozisyonlarla uğraşmaya yöneldi, Hollanda’da Wageningen Üniversitesi ile gerçekleştirdiği proje ile başlayan büyük ölçekli kamu işlerini , MGM Grand, Las Vegas, Nevada ve Bonaire Adası’ndaki Turist Karşılama Merkezi gibi çeşitli yerlerde devam ettirdi.1999’dan bu yana yaşamını ve çalışmalarını Barselona’da sürdüren sanatçının eserleri Avrupa, Asya ve ABD’deki bir çok kamusal ve özel koleksiyonda yer almaktadır.

FRANK PLANT

Frank Plant studied sculpture at the University of the Arts in Philadelphia, Pennsylvania. After graduating in Fine Arts in 1993, he moved to Amsterdam, where he first began to develop his drawings in steel. These first pieces are simple studies of everyday objects realized through the bending of the steel bar to correspond to selected shapes and images.
Welded steel bars, and plate has always been the principal material in Plant’s work. He uses the material to discuss an array of ideas and issues ranging from themes of identity to those of social and political injustices. A keen eye for social observation and dynamics and composition often times mixed with irony and humor. The progression of his career has led him to tackle larger and more complex ideas and compositions resulting in his first large-scale public works in places as diverse as Wageningen University, Wageningen, Holland, MGM Grand, Las Vegas, Nevada, as well as the Welcome Center on the Island of Bonaire. Since 1999, Plant lives and works in Barcelona, Spain. His works are part of public and private collections in Europe, Asia, and the USA.

Comments are closed.

-->