— Hide menu

Silja Puranen

World Crafts Council’in, Avrupa onursal üyesi olan sanatçı, 2009 yılında, İskandinav ülkeleri arasında en büyük ödül kabul edilen Nordic Award in Textiles ödülüne layık görüldü. Finlandiyanın yanısıra bir çok ülkede solo ve karma sergilere katılan sanatçının eserleri önemli kurumsal ve özel kolleksiyonlarda yer almaktadır.

Çalışmalarını Tuusula, Finlandiya’da devam ettiren Puranen, eğitimini önce Kuopio Sanat ve Tasarım Enstitüsü, ardından Helsinki Üniversitesi’nde estetik okuyarak tamamladı.

Eserlerinde ağırlıklı olarak hayatta karşımıza çıkan beklenmedik olayları konu eden Puranen yaşamdaki gerçeklerle, herkes tarafından kabul edilmiş idealler arasındaki zıtlıklara yer veriyor.

‘’Hayatımızın nasıl olmasını isteriz?’‘, ’’Standartlara uymayan insanların şansları nedir bu hayatta?‘’, ’’Kontrolümüzü kaybedersek ne olur?‘’ gibi soruların cevaplarını arayan hikayeler, Puranen’in çağdaş teknoloji ile birleştirdiği geleneksel el işçiliğiyle üretilmiş eski halı ve tekstil ürünlerine yansıyor.

Silja Puranen is a visual artist based in Tuusula, Finland. She received her education from Kuopio Institute of Art and Design and later studied aesthetics in University of Helsinki.

The author of more than 20 personal exhibitions and participant of more than 100 group exhibitions at home and abroad, in her works she focuses on the unforeseen process of life and the contrast between reality and the commonly accepted ideals in life. “What do we (or others) expect our life to be and what are the chances of those who do not meet the norms? What happens when we lose control?” These are the central questions of Silja Puranen’s work. Her works combine contemporary technology with traditional slow handicraft.

Silja is a honorary member of World Crafts Council in Europe and a member of Finish Painters Association, Artists O and Finnish Association of Textile Artists (TEXO).

She has been a jury member in Kaunas Art Biennial, WCC Europe Contemporary Craft Award, Northen Fibre among others.

In 2009 Silja Puranen was awarded with the biggest prize in the Nordic countries, The Nordic Award in Textiles.

The Jury stated: “She processes her carefully chosen textile materials in combinations of old and new expressions and techniques which gives a distinctive “Puranenish” intimacy and unquestionable might to her artistic voice.”

Comments are closed.

-->