— Hide menu

Silja Puranen / Circus Princess
26.04.2012 – 09.06.2012


SODA, Finlandiyalı tekstil sanatçısı Silja Puranen’in ‘’Circus Princess/Sirk Prensesi’ adlı sergisine 26 Nisan- 9 Haziran 2012 tarihleri arasıda ev sahipliği yapıyor.

World Crafts Council’in, Avrupa onursal üyesi olan sanatçı, 2009 yılında, İskandinav ülkeleri arasında en büyük ödül kabul edilen Nordic Award in Textiles ödülüne layık görüldü. Finlandiyanın yanısıra bir çok ülkede solo ve karma sergilere katılan sanatçının eserleri önemli kurumsal ve özel kolleksiyonlarda yer almaktadır.

Çalışmalarını Tuusula, Finlandiya’da devam ettiren Puranen, eğitimini önce Kuopio Sanat ve Tasarım Enstitüsü, ardından Helsinki Üniversitesi’nde estetik okuyarak tamamladı.

Eserlerinde ağırlıklı olarak hayatta karşımıza çıkan beklenmedik olayları konu eden Puranen yaşamdaki gerçeklerle, herkes tarafından kabul edilmiş idealler arasındaki zıtlıklara yer veriyor.

‘’Hayatımızın nasıl olmasını isteriz?’‘, ’’Standartlara uymayan insanların şansları nedir bu hayatta?‘’, ’’Kontrolümüzü kaybedersek ne olur?‘’ gibi soruların cevaplarını arayan hikayeler, Puranen’in çağdaş teknoloji ile birleştirdiği geleneksel el işçiliğiyle üretilmiş eski halı ve tekstil ürünlerine yansıyor.

Circus Princess

Son çalışmalarımın öyküsü bir sirk temasının etrafında dönüyor. Eserler, bugünün popüler kültüründe çok tipik olan başarı ve şöhretle dolu muhteşem bir hayat fikrinin ne denli sıradan bir ideal olduğunu anlatmaya çalışıyor. Benim sorguladığım, insanın kendi hayatını yine kendisinin kontrol etmesi, kendi istek ve arzularına doğru koşması fikridir.

Sirkler aynı zamanda ’’farklı’’ olanların da kendilerine yer bulabildikleri mekanlardır. Kendi grupları içinde aralarındaki kuvvetli bağdan güç alan sanatçılar, dış dünyada yani sirkin dışında dışlandıklarını hissederler. Yalnızca performanslarını sergiledikleri kalabalıkları heycanlandırdıklarında kabul görür ve sevilirler. Ama izleniyor olmak aynı zamanda bir mesafe de yaratır, çünkü sanatçı burada bir obje olarak görülür.

Eserlerimi oluştururken, geçmişi ve hikayesi olan kullanılmış tekstil malzemeleri kullanıyorum. Üzerlerinde oynanmış dijital fotoğrafları bu malzemelerin aşınmış yüzeylerine transfer ediyor, dikiyor ve işliyorum. Yaptığım iş çağdaş teknoloji ile geleneksel el işçiliğini birleştiriyor. Zor ve yumuşak, hayatın her iki yüzü gibi.

Bir zamanlar bir eve ait olan kullanılmış tekstil parçaları, sıcaklık, vücut ve günlük yaşam anlamına geliyor benim için. Eski bir yorgan ya da battaniye, üstüne işlenmiş figürleri sanki koruyor, sıcak tutuyor.

‘’Sirk Prensesi’’ koleksiyonumdaki bir çok eserde, günlük hayatın gerçekçiliğinin ötesinde, egzotik olanı vurgulamak, bir sirkin tabiatını anlatmak için, arka fon malzemesi olarak şark halıları kullandım. Bit pazarlarından ve tavan aralarından bulunan bu tekstiller bir zamanlar yaşanmış bir hayatın hikayelerini anlatıyorlar.


SODA is pleased to announce ‘’Circus Princess’’, the first solo show of internationally renowned visual artist Silja Puranen to be held in Istanbul, Turkey, between
April 26- June 9, 2012.

Silja Puranen is a visual artist based in Tuusula, Finland. She received her education from Kuopio Institute of Art and Design and later studied aesthetics in University of Helsinki.

The author of more than 20 personal exhibitions and participant of more than 100 group exhibitions at home and abroad, in her works she focuses on the unforeseen process of life and the contrast between reality and the commonly accepted ideals in life. “What do we (or others) expect our life to be and what are the chances of those who do not meet the norms? What happens when we lose control?” These are the central questions of Silja Puranen’s work. Her works combine contemporary technology with traditional slow handicraft.

Silja is a honorary member of World Crafts Council in Europe and a member of Finish Painters Association, Artists O and Finnish Association of Textile Artists (TEXO).

She has been a jury member in Kaunas Art Biennial, WCC Europe Contemporary Craft Award, Northen Fibre among others.

In 2009 Silja Puranen was awarded with the biggest prize in the Nordic countries, The Nordic Award in Textiles.

The Jury stated: “She processes her carefully chosen textile materials in combinations of old and new expressions and techniques which gives a distinctive “Puranenish” intimacy and unquestionable might to her artistic voice.”

‘’Circus Princess’’ *Artist Statement

The narrative of my most recent works is placed in a context of a circus and freak show. The works deal with the banal ideals of a glorious life of success and celebrity, which is typical in popular culture. I question contemporary meritocracy and the idea of a life that should be fully in control and worked up into anything one wishes.

Circus is also a place where the different can be accepted. There is a strong community inside the group, but outside the circus area the artists are sigmatized. Only in the performance the deviants are accepted as the crowd is exhilarated by the show. But to be watched creates also a distance where the artists become objects.

I use found materials, textiles with a history. I transfer digitally manipulated photograph on the worn-out surface, stitch and embroider. My works combine contemporary technology with traditional slow handicraft, hard and soft. Both sides of life. The second-hand domestic textiles imply to warmth, body and everyday life. Old quilts and blankets give protection to the human figures printed on them. For most pieces in the circus collection I’m using oriental-type carpet as the background material to emphasize the exotic above-the-everyday-realism quality of a circus. The textiles found from flea markets and attics tell their stories of lived life.

Comments are closed.

-->