— Hide menu

Görkem Dikel: Bigger than you
12.01.2012 – 25.02.2012

SODA, genç sanatçı Görkem Dikel’in ‘’Bigger Than You / Senden Daha Büyük’’ adlı solo sergisiyle yeni yıla merhaba diyor.

Mimar Sinan GSÜ Resim Bölümü’ nde eğitimini tamamlayan Dikel’in ilk solo sergisi ‘’Bigger Than you/ Senden Daha Büyük’’ sanatçının 2010 yılında Sahara çölü ve çevresine yaptığı gezinin izlerini taşıyan büyük ebatlı pentürlerinden oluşuyor.

Dağların insan karşısında anıt gibi yükselişinin verdiği yücelik hissi, medeniyetten millerce uzakta olmanın ürkütücülüğü, rüzgarın çarpacak bir yer bulamadığı uçsuz bucaksız çöl manzaraları, sanatçının bu yolculukta yaşadığı tüm bu eşsiz deneyimler, döndükten sonraki üretim sürecine ilham kaynağı oluyor.

25 Şubat 2012’ye kadar SODA’da devam edecek ‘’Bigger Than You/ Senden Daha Büyük’’ adlı sergideki eserlerle, doluluk- boşluk, büyüklük- küçüklük, matlık- transparanlık gibi zıtlıklardan faydalanan sanatçının bütün bu imgelerden yola çıkarak kendi resim dilini ve espas anlayışını oluşturuyor.

GÖRKEM DİKEL

Görkem Dikel 1988 yılında Çanakkale’de doğdu. 2007 yılında girdiği Mimar Sinan GSÜ Resim Bölümü’ nde lisans eğitimini tamamladı. 2010 yılını Erasmus LLP ile gittiği İspanya’ da Universidad de Sevilla‘da geçirdi. 2011 yılında Andalucia‘nın Sevilla, Cadiz, Huelva, Cordoba kentlerinde gerçekleşen Fundacion Tres Culturas’ın düzenlediği Plein – Air Art Workshop‘ una katıldı. Bunu takiben İspanya’da ‘’Fundación Antonio Gala’’ tarafından verilen sanatçı bursuna layık görülen ilk Türk oldu. 2007 yılından bu yana çeşitli grup sergilerine ve sanat performanslarına katıldı.

SODA is pleased to announce the first solo show of the young Turkish artist Görkem Dikel, ‘’Bigger Than You’’ to be held in Istanbul, Turkey, from January 12 until February 25 2012.

Getting her undergraduate degree at the Painting Departement of Mimar Sinan University, Dikel’s first solo exhibition ‘’Bigger Than You’’ contains large scale paintings of her trip to the Sahara desert in 2010.

The feeling of grandness of the monumental size of the mountains, the uneasiness of being miles away of any trace of civilization, the vast desert landscape and the unique experience the artist had during her journey are the inspiration to this collection of her work.

In this exhibition, you will experience the artist’s own language of painting and understanding of space inspired by contrasts such as emptiness-fullness,smallness- greatness, opaqueness-transparency.

Artist Biyography

Görkem Dikel was born in 1988 in Çanakkale, Turkey. She graduated from Mimar Sinan University with an undergraduate degree in Painting. She spent the year 2010 in spain attending Universidad de Sevilla where she went through Erasmus LLP. in 2011, she participated Plein-Air Art workshop organized by Fundacion Tres Culturas taken place in Sevilla, Cadiz , Huelva, Cordoba in Andalucia. Following that, she has been awarded the art scholarship by ‘’Fundación Antonio Gala’’ as the first Turkish person to receive it. She joined various group exhibition and art performances since 2007.

Comments are closed.

-->