— Hide menu

Kyoko Hashimoto

www.kyokohashimoto.com

Kyoko Hashimoto is a Japanese born, Australian raised jeweller. Prior to launching her label in 2006, Kyoko produced conceptual fine art jewellery, exhibiting in some of Sydney’s most influential galleries including Object, Quadrivium and Art Gallery of New South Wales. Then, in 2005 she moved to Tokyo where the lure of city’s underground fashion and music scene inspired her to start a new jewellery label.
Each of Kyoko’s work is carefully handcrafted and finished. Her conceptual and fine jewellery background continues to inform her current design and her choice of material, form and construction methods.

Kyoko Hashimoto, Japonya’da doğmuş, Avustralya’da büyümüş bir mücevher tasarımcısı. 2006 yılında markasını oluşturmadan önce, kavramsal mücevherler üreterek Object, Quadrivium, Art Gallery of New South Wales gibi Sydney’nin en önemli galerilerin sergilerinde yer aldı. 2005 yılında ise Tokya’ya taşındı. Şehrin yeraltı moda ve müzik dünyasının cazibesi, ona yeni bir mücevher marka oluşturması için ilham verdi.

Hashimoto, her parçayı el emeği ve büyük bir özen ile üretiyor. Kavramsal mücevher ve kuyumcu geçmişi tasarımlarını, malzeme, şekil ve yapım yöntemindeki seçiminlerini yönlendirmeye devam ediyor.

no images were found

Comments are closed.

-->