please click here for english version

SODA

Peter Demetz / Without being watched

3 Mart – 30 Nisan 2016

Eserleri Contemporary İstanbul sanat fuarında büyük ilgi gören İtalyan sanatçı Peter Demetz'in İstanbul'daki ilk solo sergisi SODA'da.

Demetz'in 3 Mart- 30 Nisan 2016 tarihleri arasında SODA'da yer alacak
''Without being watched" adlı sergisi için ürettiği 7 adet yeni çalışmasının yanında bir de büyük sürprizi var. "The Challange” isimli 115x100x29 cm ebatlarındaki eseri, sanatçının Türkiye'de sergilenecek en büyük işi olacak. İtalyan sanatçının SODA'da yer alacak sergisinde "Resim mi? heykel mi?'' soru işaretleriyle şaşırttığı izleyicisi, günlük yaşamdan alınmış sıradan karelerin ahşapta nasıl hayat bulduğuna yakından şahitlik edecek.

Son iki yıldır ahşap çalışmalarına renk ve ışık ekleyen sanatçının küçücük insan figürleri, mükemmel bir anatomi hakimiyeti ve perspektif sayesinde dokunsan dönüp sana bir şey söyleyecek kadar canlı karakterlere dönüşüyor. Arkalarını dönmüş, ayakta öylece hareketsiz duran insan figürlerinin izleyici ile hiç bir göz teması yok. Sanki bulundukları mekana ve o an'a hapsedilmişler. Birbirleri tarafından ya da birileri tarafından gözlendiklerinin farkında bile değiller. Zaman ve mekan hakkında çok fazla ipucu vermeyen kompozisyonlar, büyük bir ustalıkla ve en ince detaylarıyla ele alınıyor Demetz'in eserlerinde. Neresi ve ya ne olduğunu göremediğiz uzaklarda bir yerlere/bir şeylere takılmış bakışlar, başı öne eğik duruşlar, kısacası karakterlerin vücut dilleri ruh halleri hakkında bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Demetz, oldukça sanatsal ve bir o kadar zekice kurgulanmış bir senaryoda izleyici eserlerinde konu ettiği karakterlerin mahremlerine çekip farkında olmadan özel an'larına izleyici bırakıyor.

PETER DEMETZ
1969, Bolzano, İtalya doğumlu sanatçı sanat eğitimini Ortisei Sanat Okulu’nda tamamladıktan sonra Heinrich Demetz’in atölyesinde çalışmaya başladı. Ahşaba şekil vererek yarattığı minyatür sahnelerle büyüleyici figürlere imza atan Demetz, İtalya’nın Milano, Roma, Floransa, Lecce, Bolzano, Bologna, Sardinya, Egna gibi şehirlerindeki sergilerin ardından Avrupa ve Amerika'daki sergileri ve sanat fuarlarıyla uluslararası bir üne sahip. Halen ahşap heykel, çizim ve sanat tarihi dersleri de veren sanatçı, yaşamını ve çalışmalarını İtalya’nın Bolzano bölgesindeki Ortisei’de sürdürüyor.

Röportaj ve bilgi taleplerinizi press@sodaistanbul.com‘a iletebilirsiniz.

Online sergi broşürü için lütfen buraya tıklayınız.

Sergi broşürünü indirmek için lütfen buraya tıklayınız.

Yüksek çözünürlüklü görselleri indirmek için lütfen buraya tıklayınız.

www.sodaistanbul.com

SODA
Şakayık Sok. No: 37/1
34365 Nişantaşı- İSTANBUL
Tel: +90 212 231 89 88
soda@sodaistanbul.com
www.sodaistanbul.com