— Hide menu

Hanna Hedman

www.hannahedman.com

After studying fine arts at Western State College in Colorado, the Swedish designer Hanna Hedman, went to New Zealand and Sweden where she continued her education at Ädellab- Silversmithing and jewellery.

Since 2003 she has participated in several exhibitions in New Zealand, Poland, Sweden, The Netherlands and Germany.From 2006 onwards, she has attended several SOFA Fairs and recently in 2010 attended “Collect” at London. In 2009 she had a solo exhibition in Ornamentum Gallery (New York) and in 2010 at Platina Gallery (Stokholm) and Hnoss Gallery (Gothenburg). Hedman has received several awards, including the “So Fresh Award” (Austria, 2009) and the “Annual International Graduation Show” (Holland, 2008). Her works are included in collections such as Pinotehek der Moderne (Munich), Röhsska Museet (Göteburg), Nationalmuseum (Stockholm), Konstfack (Stockholm) and Otago Polytechnic (Dunedin).

İsveç asıllı Hanna Hedman, Colorado’daki Western State College’da güzel sanatlar bölümünü bitirdikten sonra Yeni Zelanda ve İsveç’te kuyumculuk ve mücevher tasarımı üzerine yüksek lisans eğitimi almıştır. 2003 yılından bu yana Yeni Zelanda, A.B.D., Polonya, İsveç, Hollanda ve Almanya’da katıldığı sayısız sergiler dışında 2006 yılından itibaren bir çok SOFA fuarına ve en son olarak 2010 yılında Londra’da “Collect”e katılmıştır. 2009 yılında Ornamentum Gallery (New York) ve 2010’da Platina Gallery (Stokholm) ve Hnoss Gallery (Gothenburg)’da kişisel sergileri olmuştur. Aldığı ödüller arasında 2009 yılında Viyana’da verilen “So Fresh Award” ve 2008’de Hollanda’da ikincilikle kazandığı “Annual International Graduation Show” yer almaktadır. Çalışmaları Pinotehek der Moderne (Münih), Röhsska Museet (Göteburg), Nationalmuseum (Stockholm), Konstfack (Stockholm), Otago Polytechnic (Dunedin) gibi koleksiyonlarda yer almaktadır.

Comments are closed.

-->